κος Μιχαλόπουλος
Έπεα πτερόεντα
Ευριπίδη Ελένη, Γ΄ Γυμνασίου, Επαναληπτικές Σημειώσεις
5 Σεπτεμβρίου 2015

Λογοτεχνικό και Κινηματογραφικό Εργαστήρι: «Ξεφυλλίζοντας την Οθόνη»

Ξεφυλλίζοντας την οθόνη

Προαιρετικό πολιτιστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα

Υπεύθυνες του Προγράμματος οι κυρίες:
Κοντονίκα, Κορκολή, Παγώνη

Ελάτε να μυηθούμε στη μαγεία της συστηματικής ανάγνωσης λογοτεχνικών βιβλίων και στην κριτική παρακολούθηση κινηματογραφικών ταινιών.
Μαζί θα διαβάσουμε, θα συζητήσουμε και θα αναλάβουμε ενεργά ρόλους (πχ. σεναριογράφοι, ηθοποιοί, σκηνοθέτες, λογοτέχνες) και πρωτοβουλίες στο πλαίσιο δημιουργικών κινηματογραφικών και λογοτεχνικών δράσεων.

ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Τελικά τα καταφέραμε!

Το πρόγραμμά μας «Ξεφυλλίζοντας την Οθόνη»ολοκληρώθηκε.

Πειραματιστήκαμε, διασκεδάσαμε και δημιουργήσαμε με πολύ κέφι μια ταινία μικρού μήκους που την εμπνευστήκαμε από το απόσπασμα του βιβλίου της Μ. Κλιάφα, «ο δρόμος για τον Παράδεισο είναι μακρύς», το οποίο περιλαμβάνεται στο βιβλίο των Κειμένων Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Α΄τάξης Γυμνασίου. Με την ταινία μας θελήσαμε να ευαισθητοποιήσουμε τους συμμαθητές μας γύρω απ? το θέμα του φυλετικού και κοινωνικού ρατσισμού το οποίο συζητήσαμε στη διάρκεια του προγράμματός μας.

Ελπίζουμε να σας αρέσει!

Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε το βίντεό μας: